• výsledky práce koordinátora pre enviromentálnu výchovu na našej škole za školský rok 2015/2016

        • 1. V zmysle školského vzdelávacieho programu a POP na školský rok 2015 / 2016 všetci vyučujúci zapracovali témy environmentálnej výchovy do ŠkVP a tématických výchovno-vzdelávacích plánov v jednotlivých všeobecnovzdelávacích aj odborných predmetoch v odboroch ZA a SAN podľa ich charakteru. Zo všeobecnovzdelávacích predmetov bola environmentálna výchova najhlbšie zakotvená v predmetoch chémia, biológia, fyzika, občianska náuka, etická výchova, telesná  a športová výchova a v triednických hodinách.

          Jednalo sa najmä o nasledovné témy: vzťah človeka k prostrediu, zložky životného prostredia, vzťah prostredia a zdravia, prírodné zdroje, ich využívanie a ochrana, zachovanie biodiverzity, racionálne využívanie prírodných zdrojov, znečisťovanie ovzdušia, vody a pôdy, lokálne a globálne ekologické problémy, odpady a hospodárenie s odpadmi, ochrana prírody a kultúrnych pamiatok, zmeny v krajine, životný štýl, naše mesto a obec.

           

          2.         Všetci vyučujúci sa snažili zapracovať témy environmentálnej výchovy do prezentovaného  obsahu jednotlivých všeobecnovzdelávacích aj odborných predmetov v odboroch ZA a SAN.

           

          3. Všetci vyučujúci sa snažili využívať edukačné a metodické materiály a programy v oblasti environmentálnej výchovy pri prezentácii učiva jednotlivých predmetov.

           

          4. V školskom roku 2015/2016 sme naďalej  pokračovali  v spolupráci so spoločnosťou ASEKOL v rámci projektu  RECYKLOHRY. Je to školský projekt, ktorý v sebe spája vzdelávací program a súťaže, kvízy so zameraním na triedenie a recykláciu odpadov, rozvíja vzťah žiakov k životnému prostrediu. 

          V decembri 2015 sa žiaci prvých a druhých ročníkov zapojili do súťaže, v ktorej bolo potrebné vytvoriť enviromentálny kalendár, za čo sme boli odmenení sumou 200 bodov.

          V decembri 2015 bola spoločnosťou ASEKOL vyhlásená špeciálna vianočná úloha pre učiteľov, v ktorej sa pre školu podarilo získať 50 bodov vyjadrením názorov na fungovanie spoločnosti ASEKOL.

          V marci sa naša škola zapojila do plnenia 27. úlohy s názvom Daruj druhú šancu, v rámci ktorej bolo potrebné zistiť koľko je v škole a domácnostiach žiakov vyradených a zbytočných elektrozariadení a koľko sa v nich nachádza batérií, vytvoriť štatistický prehľad zistených skutočností. Zároveň bolo potrebné vytvoriť z odpadových materiálov plagát, na ktorom mal byť vysvetlený pojem Life cycle analysis – LCA. Plagát vytvoril žiak III. A  Jakub Bieľak, jeho fotografiu sme zaslali do súťaže a vyvesili ho na nástenke v budove školy, aby si ho mohli prečítať aj rodičia a iní návštevníci školy. V súťaži sme získali pre školu 200 bodov.

           

          Do júna 2016 sa nám podarilo spoločne vyzbierať 1096 kg veľkých a malých elektrozariadení a zapojiť sa do vyhlásených súťaží samotnou organizáciou, za čo sme boli odmenení spoločne sumou 1546 bodov.

           

          5. Naďalej sme pokračovali v zbere použitého obnoseného šatstva v spolupráci s neziskovou organizáciou Pomocný anjel, n. o., podarilo sa nám spoločne vyzbierať 2250 kg použitého šatstva, v tomto školskom roku 2015/2016 sme vyzbierali spoločne žiaci aj zamestnanci školy 1120 kg.

           

          6. V marci 2016 zaslala žiačka I. A Vanesa Olejková do výtvarnej enviromentálnej súťaže vyhlásenej Ministerstvom životného prostredia SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia fotografie parku – aleje. Jednalo sa o 21. ročník Medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí a mládeže s názvom ZELENÝ SVET 2016  s tématikou Parky  a  záhrady - moje najlepšie miesto pre oddych. Záštitu nad súťažou udeľujú Zastúpenie Európskej komisie v SR, Slovenská komisia pre UNESCO a Európska environmentálna agentúra EEA. Cieľom súťaže je vštepovať deťom vzťah  k prírode, životnému prostrediu formou budovania návykov a zručností v umeleckom prejave. 

           

          7. V máji 2016 sme zaslali prihlasovací formulár na XI. ročník súťaže PRO ENVIRO organizovanej Ministerstvom životného prostredia SR a Slovenskou agentúrou životného prostredia o najlepší environmentálny projekt zrealizovaný školou (ZŠ, MŠ, SOŠ). Poslaním súťaže je propagácia a podpora projektov škôl smerom k trvalo udržateľnému rozvoju, zvýšenie záujmu žiakov a pedagógov o svoju školu a jej životné prostredie, rozvíjanie spolupráce či aktívnej účasti na riešení problémov komunity a regiónu. Zatiaľ čakáme na výsledky súťaže.