• ČERVENÉ STUŽKY - KAMPAŇ BOJA PROTI AIDS

          • Dňa 1. decembra sme sa aj my študenti 1.A pripnutím červenej stužky zapojili do 17. ročníka kampane boja proti AIDS, a to priamo na stretnutí škôl v Žiline. V úvode nás svojím  príjemným hlasom privítala pani riaditeľka Gymnázia sv. Františka v Žiline, PhDr. Anna Poláčková.

            Hlavným bodom programu bola  prednáška na tému HIV/AIDS, ktorú nám veľmi zaujímavým spôsobom prezentoval  MUDr. Lukáš Murajda, PhD. Naučili sme sa, ako sa prenáša vírus HIV, čo je AIDS, kedy môže byť človek infikovaný, či sa dá HIV liečiť a veľa ďalších zaujímavých informácií.

            Po prednáške nám samozrejme ostal čas aj na prechádzku vyzdobeným mestom a na vianočné nákupy. Za sprostredkovanie tejto akcie chceme poďakovať našej p. triednej učiteľke Eve Hankovej a p. uč. Tatiane Olbertovej.

          • EXKURZIA 3.B na COS a OCS

          • Dňa 28.11. sme sa zúčastnili exkurzie na operačných sálach a na oddelení centrálnej sterilizácie. Bol to pre nás všetkých veľký zážitok. Konečne sme videli, ako to v skutočnosti vyzerá a funguje na operačných sálach, a nežili len v našich predstavách z filmov či seriálov z nemocničného prostredia. Vedúca sestra nás previedla celým oddelením a zároveň vysvetľovala, ako to tam funguje, čo sa zmenilo oproti minulosti alebo čo je hudbou budúcnosti. Cestou späť sme už mali možnosť vidieť prípravu pomôcok a pacientov na operácie, ale aj samotné operácie v každej operačnej sále.
            Na oddelení centrálnej sterilizácie nám názorne vysvetlili, aká je cesta každého použitého nástroja či pomôcky, ako prebieha preddezinfekcia, mechanická očista, dezinfekcia, setovanie a balenie materiálu na sterilizáciu, ako fungujú jednotlivé druhy sterilizátorov, ako prebieha proces sterilizácie v jednotlivých etapách. Konečne sme ich videli na vlastné oči, lebo doteraz sme si ich iba predstavovali. Ďakujeme pani učiteľkám PhDr. Márii Hudecovej a PhDr. Andrei Jarabákovej za sprostredkovanie exkurzie a taktiež ochotným pracovníkom na OCS a COS za názornú ukážku a výklad.

            Janka Betíková, 3. B

          • EXKURZIA v ADELI MEDICAL CENTER V PIEŠŤANOCH

          • „V prvom rade musia byť uspokojené vaše základné potreby Maslowovej pyramídy,“ s týmito slovami nás dnes 30. 11. 2023 s úsmevom vítala Ing. Zuzana Cyprichová, výkonná riaditeľka a správkyňa nadácie ADELI, na pôde rehabilitačného centra v Piešťanoch. Nás študentov I.V a II.V na privítanie čakalo bohaté občerstvenie. Ale čo nás potešilo ešte viac, bol bohatý program, ktorý nám pani Cyprichová pripravila spolu s pani Lenkou Chovanec, šéfkou marketingu tohto medzinárodne uznávaného zariadenia. V úvodnom príhovore sme sa dozvedeli, že Adeli budúci rok oslávi 20. výročie vzniku. Doteraz ho navštívili pacienti zo 65 krajín sveta vo veku už od šiestich mesiacov. Terapie sú zamerané na neurologické ochorenia s motorickým postihnutím, ako je mozgová príhoda, rázštep chrbtice, detská mozgová obrna, Parkinsonova choroba a skleróza multiplex, ale tiež poranenia mozgu po úrazoch.

            Počas exkurzie nás zamestnanci a zamestnankyne previedli jednotlivými terapiami, ktoré sa pacientom poskytujú na individuálnej báze. Základnou zložkou liečby je rehabilitácia v Adeli obleku – špeciálne vyvinutom celotelovom záťažovom odeve, pri ktorom je potrebná asistencia niekedy troch až štyroch terapeutov naraz. Trénuje u klienta správny postoj pohybového aparátu, zlepšuje pohyblivosť kĺbov a propriocepciu (polohocit – uvedomenie si vlastných končatín), nacvičuje chôdzu.

            Skúsili sme si virtuálnu realitu lietania – Icaros, kde bolo treba využiť silu našich svalov. Niektorí z nás vyskúšali frekvenciu elektrickej aktivity svojho mozgu vďaka modernej metóde biofeedback. Videli sme senzomotorickú terapiu, hyperbarickú komoru, tréningovú jednotku Spider, aj terapiu Babymed zameranú na najmenších pacientov. O neuro-rehabilitácii nám odprednášal hlavný fyzioterapeut pán Alex Kováč. Jej cieľom je zlepšenie a udržanie kvality života. Po úraze alebo chorobe je to čo najskorší návrat do pôvodného stavu a pri vrodených chorobách je jej hlavným cieľom zlepšenie nezávislosti a sebaobsluhy.

            Na záver programu nás ešte pani Cyprichová svojou prednáškou a životnou energiou povzbudila k práci v zdravotníctve, zdôraznila potrebu pokory, empatie, vľúdneho správania a úsmevu venovanému pacientovi. Za veľký zážitok z exkurzie vďačíme triednym učiteľkám p. Mgr. K. Bedrichovej a Mgr. I. Žufkovej a pani učiteľkám Mgr. M. Turčinovej a PhDr. A.  Jarabákovej.

            R. Baňasová, II.V