• 20. VÝROČIE NÁŠHO VŠR

     • Presne 14. 2. 2001 sa uskutočnilo prvé vysielanie nášho študentského rozhlasu - VŠR. V budove našej školy zazneli z rozhlasu prvé pesničky, história sv. Valentína, valentínske pozdravy, hudobné Valentínky... Vysielaniu predchádzalo rozdávanie valentínskej pošty, ktorá potešila slovom aj umeleckým spracovaním. 14. 2. 2021 o 20.00 hod. na Fb Rádio Avokádo pod vedením šéfredaktora Andreja Vojtasa sa môžete zúčastniť jubilejného 20. vysielania, a to online...

     • EKOTIPY NA MESIAC FEBRUÁR

     • Ekotipy a ekotriky na mesiac február 2021

       

      • Valentín bez zbytočného odpadu #bezodpadu 

       • Nekupuj zbytočnosti, radšej svojej milovanej osobe daj poukaz, napr. na spoločne strávený čas, vlastnoručne vyrob pohľadnicu, buď kreatívny. 

      • Vyrob si alebo kúp voskované plátienko #udržateľnosť 

       • Voskované pátienko je kus bavlnenej látky, ktorá je celá napustená včelím voskom. Zabaľ si do neho desiatu, alebo jedlo doma namiesto celofánu... Môžeš ho používať dlhodobo, dá sa umývať.   Nepoužívaj ho však na surové mäso. 

      • Povedz nie reklamným predmetom #minimalizmus 

       • Papieriky, reklamné letáky. Aj tebe začínajú liesť na nervy rôzne reklamné materály? A čo také reklamné perá? Priznaj si, koľko ich v skutočnosti potrebuješ? Všetko, čo si vezmeš, je budúci odpad. Koordinátorka pre environmentálnu výchovu Mgr. Marianna Borbová 

       

     • OD RÁDIA K TELEVÍZII

     • V období korony - na jar 2020, keď začalo dištančné vzdelávanie, a my všetci sme ostali izolovaní doma, sme spolu s Andrejom Vojtasom, vtedy ešte študentom prvého ročníka, ale obrovským talentom, spojili svoje sily, nápady, kreativitu a Rádiu Avokádo sme pridali aj obraz - videá, reportáže, interview, zaujímavé témy, aktuality... Vďaka vám všetkým, ktorí ste prispievali do nášho vysielania, a prejavovali oňho záujem, sme spojili študentov, učiteľov, rodičov a priateľov školy. Položili sme tak základy našej prvej študentskej televízie. Ďakujeme!!! A tak 7. 5. 2020, keď sme prvýkrát začali vysielať s obrazom (na aktuálnu tému „Hrdinovia dnešných dní“), sme začali aj prvé vysielanie našej televízie. Práve dnes 30. 1. 2021 sa zrodil jej názov aj zvučka, ktorej autorom je Andrej Vojtas, dnes už študent 2. A.  Tešíme sa na spoluprácu s vami! Teší sa na vás naša MEDI TV - televízia študentov Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne.

      Pre zaujímavosť, ako sa píše v našej školskej kronike, presne 14. 2. 2001 sa začalo prvé – Valentínske vysielanie študentského rozhlasu, ktoré malo veľký úspech u študentov aj učiteľov. Tento rok tomu bude 20 rokov! Mgr. Renáta Bočkayová  

     • KLASIFIKÁCIA ZA I. POLROK ŠK. ROKA 2020/2021

     •      Milí rodičia a žiaci,

           keďže sa blíži polročná klasifikácia, chceme Vás informovať o nasledovných otázkach.

           Všetky predmety sa klasifikujú známkou k 29. 1. 2021, okrem OAD v III.A, III.B a OSS v I.V. Tu využívame možnosť predĺžiť klasifikáciu do 31. 3. 2021 na základe Rozhodnutia MŠ zo dňa 4. 1. 2021. Klasifikačná porada pre spomenuté ročníky sa bude konať v marci a výpisy budú žiakom odovzdané po 31. 3. 2021.

           Polročná klasifikačná porada pre ostatné triedy bude 29. 1. 2021. Tento rok sa výpisy známok nebudú odovzdávať v tlačenej forme, ale budú posielané elektronicky na rodičovské konto v pondelok 1. februára 2021. Druhý polrok sa začína pondelkom 1. 2. 2021. Polročné prázdniny sa tento školský rok neuskutočnia (Rozhodnutie MŠ zo dňa 11. 12. 2020).

           S pozdravom

                                       vedenie Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne

     • STRIEBRO NA OLYMPIÁDE

     • Elena Turbeková z 2. A pod vedením Mgr. E. Hankovej získala krásne 2. miesto v okresnom kole olympiády anglického jazyka, ktoré sa konalo 13. 1. 2021 online. Srdečne BLAHOŽELÁME!!!

     • EKOTIPY A EKOTRIKY

     • Ekotipy a ekotriky na mesiac január

      • Pretrieď si skriňu #minimalizmus 
       • V skrini nájdeš isto veľa oblečenia, ktoré vôbec nenosíš, nesedí ti veľkosť, nehodí sa k tvojmu štýlu, je príliš obnosené, aby si ho niekam nosila.  
       • Pretrieď si veci na tri kopy. Na prvú kopu "ÁNO" si daj, čo určite chceš, sedí ti veľkosť, štýl a dokážeš to kombinovať s viacerými inými kúskami. Na druhú kopu "NIE" si daj, čo určite nechceš z akéhokoľvek dôvodu. Na tretiu kopu "MOŽNO" si daj veci, o ktorých si sa ešte nerozhodla. Po nejakom čase, pokojne aj po 6 a viac mesiacoch sa pozri na kopu "MOŽNO", toho, čo si sa za celý ten čas ani nedotkla, môžeš so spokojným srdcom posunúť ďalej. Je veľmi pravdepodobné, že ani neskôr po ňom nesiahneš. 
      • Pri umývaní zubv vypínaj vodu, nemusí tiecť pčas toho, ako si umývaš zuby. #šetripeňaženku 
       •  71 % povrchu Zeme je voda, ale vedeli ste, že iba 2,5 percenta z toho je sladkovodná?  Nie, tej vody naozaj nemáme na Zemi tak veľa. Hoci my na Slovensku jej máme zatiaľ dostatok, nemali by sme ňou plytvať. Aj naša peňaženka sa nám poďakuje. 
        Zdroj: https://dennikn.sk/370153/vsetka-voda-zemi-by-sa-zmestila-do-gule-priemerom-mensim-1400-kilometrov 
      • Nepužívaj jednorazové tašky ani tie papierové  #udržateľnsť 
       • Možno je to prekvapivé, avšak papierové tašky nie sú automaticky viac EKO ako igelitky.  Problém je, ak sa taška použije iba raz, a potom sa vyhodí. Preto sa snaž, tašku používať hlavne opakovane, aj keby to bola igelitka. Koordinátorka pre environmentálnu výchovu Mgr. Marianna Borbová 
     • BRONZOVÁ ÚROVEŇ DofE

     • Pomáhať mladým ľuďom plniť si ich plány a sny, vykročiť do neznáma, preskočiť samého seba... Aj my sme mali tú možnosť. Aj my sme dostali túto možnosť. Naša škola sa po prvýkrát v šk. roku 2019/2020 zapojila do DofE. Bol to čas získavania nových poznatkov, objavovania a dosahovania vytýčených cieľov. Dievčatá: Mária Hurťáková, Dominika Hucíková, Monika Tarabová, Klára Papajíková, Barbora Žuková dnes dostali ocenenie za ich úspešné ukončenie Bronzovej úrovne DofE. Dievčatá budú určite so mnou súhlasiť, že to všetko malo význam a posunulo ich to ďalej. Úlohou školy nie je len odovzdávať vedomosti, ktoré sú pre život veľmi potrebné, ale urobiť žiakom priestor MAŤ PRIATEĽOV, MAŤ POCIT, ŽE SÚ ÚSPEŠNÍ. Mgr. Margita Snováková

     • OTVORENÉ SRDCE NA SZŠ

     • Rok sa s rokom stretol a za toto obdobie na našej škole vyrástla jedna skupinka zanietených mladých ľudí, ktorá si dala pracovný názov: „Otvorené srdcia.“ Otvoriť si srdce v dnešnej dobe je veľmi krásne gesto. Je pred Vianocami, ale Marek, Michal, Magda, Kristián a Karol svoje srdce otvorili už oveľa skôr. Zapálili sa pre krásnu, ale veľmi náročnú vec – byť na pomoci všade tam, kde treba. Byť aktívny, obetavý, láskavý, empatický... byť zdravotníkom na 111%. A táto ich aktivita, nie vždy pochopená a náročná, kedy museli prekonávať hranice aj svojich predstáv, bola ocenená. Nie jedenkrát, ale trikrát. Rada mládeže pri Žilinskom kraji im udelila HLAVNÚ CENU za TOP skutok ľudskosti. V projekte Oravská raketa získali druhé miesto za aktívne občianstvo a tretiu cenu, takú symbolickú, dostali od nás v škole za úžasnú reprezentáciu našej školy. Verím, že ich aktivita sa nezastaví, takto symbolicky po roku. Že tieto uznania a ocenenia ich nakopnú k ďalším krásnym a obetavým činom, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi potrebné, nielen pre záchranu zdravia či života, ale aj pre motiváciu a príklad ostatným, pretože, kde je silná viera a nádej, tam je určite cesta a riešenie. Ďakujem ešte raz a veľmi si vážim Vaše nasadenie, aktivitu a hlavne „otvorené srdce“. S pozdravom riaditeľ školy Mgr. A. Šutý

     • VIANOČNÉ "ĎAKUJEME"

     • Veľké "ĎAKUJEME" vyslovujú aj učitelia našej školy pánovi riaditeľovi Mgr. A. Šutému za nové notebooky, reproduktory, slúchadlá, perá a požičanie PC žiakom zo zborovne, aby sa tak skvalitnila dištančná výučba našej SZŠ.

     • VIANOČNÝ DARČEK

     • Viete o tom, že aj škola môže dostať vianočný darček? Tá naša ich dostala niekoľko, a to vďaka ľuďom, ktorým na Škole plnej života záleží... Ich snaha, obetavosť, silné ruky, zohnutý chrbát, vynaliezavosť a tvorivosť, chuť urobiť náš školský svet krajším, bezpečnejším a útulnejším. Všetkým úprimne ĎAKUJEME a skôr, než čo-to fotkami prezradíme, ďakujeme aj žiakom našej školy, ktorí prišli pomôcť: Andrej Vojtas, 2. A, Viliam Pečarka, Tobiáš Kabát, 3. B, Michal Zápotočný, 1. B, Magdaléna Polťáková, Michal Steinocher, Kristián Kočička, 4. B, Karol Pjentek, 4. A. 

      A to ešte nie je všetko... Tešíte sa?

     • 11. 12. - Medzinárodný deň hôr

     • Dnes je medzinárodný deň hôr! Prichádza nám víkend, tak sa aj ty vyber do našich krásnych hôr. 

      • Na výlet si nezabudni vziať vlastnú fľašku, ktorú používaš opakovane alebo termostku. Jedlo si zabaľ tiež do ekologickejšej varianty (dóza, voskované plátenko, látkové vrecúško), prípadne aj do plastového vrecúška, ktoré však používaš opakovane.  
      • Na prepravu použi hromadnú dopravu, alebo ak chcete ísť autom, ale máte voľné miesta, zavolaj kamošov. V skupine je vždy veselšie, zlepšíš si vzťahy a ešte aj šetríš prírodu tým, že pôjdete v aute viacerí. Dodržiavaj však všetky hygienické predpisy! 

      S fotkami z výletu sa s nami môžeš podeliť tu: https://forms.gle/TZmnt3eJRgw3wWcq9  

      Nezabúdaj, že SZŠ DK je eko #szsdkjeeko 

      Koordinátorka pre environmentálnu výchovu Mgr. Marianna Borbová 

     • OCENENIE ZA AKTÍVNE OBČIANSTVO A ĽUDSKOSŤ 2020

     • Škola je nekonečne pulzujúcim, tvorivým kruhom, v ktorom sa stretávajú žiaci s učiteľmi, učitelia so žiakmi, rodičmi... Je to vzájomná spolupráca rozumu a srdca. Čo vkladáme do žiakov, nie sú len vedomosti, ale na prvom mieste sú práve hodnoty. Nie každý dokáže mať srdce na dlani a venovať sa deťom a mládeži nezištne aj vo svojom voľnom čase, po práci, cez víkendy, prázdniny... PhDr. Iveta Košarišťanová takým človekom je, a potvrdí to každý, kto ju pozná. Rada mládeže Žilinského kraja pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej a predsedu Združenia miest a obcí Slovenska Branislava Trégera jej udelila ocenenie za AKTÍVNE OBČIANSTVO A ĽUDSKOSŤ  2020  v kategórii: Aktívny občan. Srdečne BLAHOŽELÁME a tešíme sa na ďalšie stretnutia, lebo ako povedal básnik Ján Kostra: „Človeka stretnúť, ktorého srdce v tebe bije. Ak toho stratíš, na púšť sa zmenia ulice zaľudnené. Každý deň stretnúť človeka. Človeka stretnúť každodenne.“