• F. POLEČ

• Úspešný absolvent školy Bc. František Poleč

Rok ukončenia školy:

Triedna učiteľka: Mgr. Anna Strežová

- Ako si spomínaš na našu školu? Čo ti dala do budúcnosti?
        - Ako si spomínam na našu školu? Pamätám si prvý deň, keď som nastúpil do školy. Škola bola nová, krásna a veľmi sa mi páčili demonštračné triedy. Tešil som sa na dni, keď sa tam budeme učiť. V škole bolo super. Učitelia boli fajn a veľa ma naučili. Všetky poznatky, čo mi dali do budúcnosti, využívam dodnes. SZŠ v Dolnom Kubíne má dobré meno a vyštudovalo tam mnoho dobrých sestier, ktoré pôsobia po celom svete. Som rád, že som tam mohol študovať.

- Kam viedla tvoja cesta po skončení školy? Kde teraz pôsobíš?

- Môj sen sa začal vtedy, keď som ako malý chlapec dostal od otca sanitku. Odvtedy som chcel pracovať na záchranke. Býval som na Brezovci a veľmi často som obdivoval záchranku, ktorá stála pred nemocnicou. Keď som ja začínal, nebol odbor záchranár a na záchranke pracovali zdravotné sestry s praxou na ARO. Po škole som začal pracovať na detskej onkológii v Bratislave, kde som sa naučil pracovať s deťmi. Tam som pochopil, o čom je život a že si ho treba vážiť. Verte mi, bolo to tam ťažké. Po nástupnej praxi som začal pracovať na traumatologickej JIS v Banskej Bystrici a neskôr v Martine. Tam som sa mnoho naučil a moja prax sa zdokonaľovala. Po troch rokoch som si dal žiadosť na záchrannú službu a bol som prijatý. Bolo to niečo neskutočné. Splnil sa mi sen, ale zároveň som pochopil, že sa musím ešte veľa učiť a vlastne sa učím dodnes. Ukončil som pomaturitné špecializačné štúdium v Bratislave - urgentnú zdravotnú starostlivosť UZS a neskôr som si spravil aj VŠ odbor UZS. Práca na záchranke je náročná či po psychickej, ale aj fyzickej stránke. Nikdy neviete, ku čomu idete a dôležité je to, že ten človek, čo je postihnutý sa spolieha na vás a vy ste jediný, kto mu v tom momente môže pomôcť. Čiže je to o zodpovednosti. Ako som spomínal, neustále sa školíme a učíme, ale chodíme aj na súťaže, kde som zožal úspechy. V roku 2002 som bol nominovaný na Zlatý záchranársky kríž za záchranu 8-ročného dieťaťa.

- Odkaz pre našich študentov/učiteľov...
        -  Mojim nasledovníkom na SZŠ v Dolnom Kubíne by som odkázal, aby sa učili od začiatku. Škola je to náročná, ale tie vedomosti, čo tam získate, sa vám raz určite zídu. Choďte si za svojím snom. Povolanie zdravotnej sestry je náročné, ale o to krajšie, a pochopíte to vtedy, keď vám ten človek, ktorému ste pomohli, s úsmevom na tvári povie: - Ďakujem.