• Základná charakteristika predmetu

2 hodiny týždenne, spolu 60 vyučovacích hodín

Ročník

prvý, druhý, tretí, štvrtý

Kód a názov študijného odboru

53 56 M zdravotnícky asistent

Vyučovací jazyk

slovenský jazyk

Charakteristika predmetu

Vyučovací predmet telesná a športová výchova je všeobecnovzdelávacím predmetom praktického charakteru a  je zaradený do vzdelávacej oblasti  Zdravie a pohyb, poskytuje základné informácie o biologických, fyzických a sociálnych základoch zdravého životného štýlu.

Obsah vzdelávania tvoria vedomosti, praktické  zručnosti a návyky z atletiky, športových hier, športovej gymnastiky, rytmickej gymnastiky,  ktoré sú súčasťou zdravého životného štýlu v priebehu celého života. Obsah vzdelávania  poskytuje žiakom  všestrannú pohybovú výchovu, plní edukačnú, zdravotnú a výchovnú funkciu.

Telesná a športová výchova je zaradená do všetkých ročníkov štúdia pričom vytvára priestor na uvedomenie si potreby celoživotnej starostlivosti o vlastné telo, pohybového rozvoja, zdokonaľovanie a upevňovanie správnych pohybových návykov a zručnosti, zvyšovanie pohybovej gramotnosti, ktoré určujú kvalitu budúceho života
          v dospelosti. Osvojí si postupy ochrany a upevnenia zdravia, princípy predchádzania civilizačných ochorení, metódy rozvoja pohybových schopností a pohybovej výkonnosti, Je vedený k chápaniu kvality   pohybu ako dôležitej súčasti svojho komplexného rozvoja, k zorientovaniu sa vo výbere pohybu pri vyskytujúcich sa zdravotných poruchách, k poznaniu kompenzačných a regeneračných aktivít a ich uplatneniu v režime dňa.

Vyučovací predmet telesná a športová výchova využíva vedomosti z predmetu biológia a starostlivosť o zdravie, tvorivá dramatika, metodika telesnej výchovy.

Významne sa podieľa na plnení obsahových štandardov  Zdravie a jeho poruchy, Zdravý životný štýl, Telesná zdatnosť a pohybová výkonnosť, Športové činnosti pohybového režimu.

Ciele vyučovacieho predmetu

Umožniť žiakom primerane sa oboznamovať, osvojovať si, zdokonaľovať a upevňovať správne pohybové návyky a zručnosti, zvyšovať pohybovú výkonnosť, rozvíjať kondičné a koordinačné schopnosti, podporovať rozvoj všeobecnej pohybovej výkonnosti a zdatnosti, zvyšovať aktivitu v starostlivosti o zdravie, nadobúdať vedomosti o motorike svojho tela, utvárať trvalý vzťah k pohybovej aktivite, telesnej a športovej výchove ako súčasť zdravého životného štýlu a celoživotnej starostlivosti o svoje zdravie.

Členenie predmetu

1. Zdravie a jeho poruchy
          2. Zdravý životný štýl
          3. Telesná zdatnosť a pohybová výkonnosť
          4. Športové činnosti pohybového režimu.

Ciele

1. Zdravie a jeho poruchy

Pochopiť význam zdravia pre jednotlivca a spoločnosť, pochopiť význam pohybových aktivít pre zdravie, pochopiť nebezpečenstvu závislostí a ich následností, vedieť poskytnúť prvú pomoc.

1. Zdravý životný štýl

Osvojiť si zásady správnej výživy a zdravého životného štýlu, zorganizovať si vlastný pohybový režim, porozumieť účinkom pohybu na všestranný rozvoj, potreba pravidelného cvičenia v dennom režime, pochopiť význam aktívneho odpočinku.

1. Telesná zdatnosť a pohybová výkonnosť

Získať skúsenosti z pôsobenia pohybových a športových činností na telesný, funkčný a motorický rozvoj, plánovať a aplikovať spôsob rozvoja pohybových schopností, vedieť uplatniť viaceré pohybové prostriedky, preukázať schopnosť sebahodnotenia a diagnostikovania pohybovej výkonnosti, potreba dosiahnuť optimálnu všeobecnú a špeciálnu pohybovú výkonnosť.

1. Športové činnosti pohybového režimu

Využiť poznatky o štruktúre športovej činnosti, vedieť si ich osvojiť a demonštrovať v osobnom športovom výkone, získať poznatky o pravidlách športových disciplín, pociťovať pozitívne zážitky, konať fair play, orientovať a preukázať schopnosť premiestňovať sa v prírodnom prostredí , vedieť prezentovať osobný výkon na verejnosti, rozvíjať hodnotovú orientáciu žiaka.

Zdravie a jeho poruchy

Poznatky o význame zdravia pre jednotlivca a spoločnosť

• základná gymnastika, zdravotne orientované, relaxačné a dýchacie cvičenia, cvičenia na správne držanie tela, technika lokomócie, tanečné kroky, poskoky, strečing.

Zdravý životný štýl

Poznatky o zdravom životnom štýle

• všestranne rozvíjajúce cvičenia, chôdza s behom, jogging, cvičenia v prírode, pohybové a didaktické hry, prekážkové dráhy, psychomotorika.

Telesná zdatnosť a pohybová výkonnosť

Poznatky z rozvíjania pohybových schopností

• pohybové činnosti, ktoré rozvíjajú pohybové schopnosti, atletika, lyžovanie, korčulovanie, plávanie, cvičenia v posiľňovni, aerobik, cyklistika.

Športová činnosť pohybového režimu

Poznatky o účinku jednotlivých športových činností na zlepšenie zdravia, o technike a taktike športových disciplín, pravidlá, športová terminológia, športové prostredie, športový divák

• športové činnosti, kde prichádza k stretu medzi jednotlivcami / úpolové športy,
          • športové činnosti v kolektíve / volejbal, basketbal, futbal, floorbal ,
          • športové činnosti charakterizované kreativitou a ovládaním pohybovej formy

/ gymnastika, tanec, pilates, skoky na trampolíne, psychomotorické cvičenia, zdravotne orientované cvičenia,

-    športové činnosti charakterizované premiestňovaním sa v prírodnom prostredí

/ bežecké a zjazdové lyžovanie, pobyt v prírode a turistika, vysokohorská a vodácka turistika, cyklistika, kempovanie.