• I. ročník

        •  

          Drahí študenti

          Charakteristika predmetu:

                    Anglický jazyk poskytuje živý jazykový základ a predpoklady pre komunikáciu žiakov v rámci Európskej únie a prispieva k pochopeniu a objavovaniu tých skutočnosti, ktoré presahujú oblasť skúseností sprostredkovaných materinským jazykom a štátnym jazykom.  

          Osvojenie si tohto cudzieho jazyka pomáha žiakovi prekonávať bariéry, podporuje otvorenejší prístup k ľuďom a tak prispieva k zvýšeniu jeho mobility v osobnom živote, v ďalšom štúdiu a napokon uplatnením sa na trhu práce v niektorom z členských štátov Európskej únie.

          Anglický jazyk umožňuje poznávať odlišnosti v spôsobe života ľudí iných krajín a ich odlišné

          kultúrne tradície. Poskytuje prehĺbenie vedomostí a vzájomného medzinárodného porozumenia
          a tolerancie a vytvára aj  podmienky pre spoluprácu škôl na medzinárodných projektoch.

                    Požiadavky pre vzdelávanie v anglickom jazyku vychádzajú zo spoločného Európskeho referenčného rámca pre jazyky, ktorý popisuje rôzne úrovne ovládania cudzích jazykov.

          Vzdelávanie v 1. cudzom jazyku smeruje k dosiahnutiu úrovne B1 (podľa spoločného Európskeho referenčného rámca pre jazyky). Komunikačná  úroveň  B1 označuje samostatného  používateľa cudzieho jazyka a je definovaná ako  fáza  plynulého využívania základných  komunikačných nástrojov/ prahová úroveň.
          Úspešnosť jazykového vzdelávania ako celku je teda závislá nielen od výsledkov vzdelávania
           v materinskom jazyku a v cudzom jazyku, ale závisí aj od toho, do akej miery sa jazyková kultúra žiakov stane predmetom záujmu aj všetkých ostatných  oblastí vzdelávania.

           

          Cieľ výučby predmetu anglický jazyk

                  

                     Cieľom výučby anglického jazyka je osvojiť si a rozvíjať nielen základné jazykové zručnosti, ale aj základy odborného cudzieho jazyka, aby sa absolventi mohli uchádzať o prácu
          v rámci Európskej únie..

                     Vzdelávanie v cudzom jazyku je založené na kognitívno – komunikatívnom spôsobe výučby vrátane didaktických interkultúrnych aspektov. Je nevyhnutné využívať aktivizujúce didaktické metódy, organizovať činnosti podporujúce zvýšenú myšlienkovú aktivitu žiakov, vytvárať pre žiakov stratégie učenia, ktoré zodpovedajú ich učebným predpokladom, podporovať ich sebadôveru, samostatnosť a iniciatívnosť, ale aj sebakontrolu a sebahodnotenie. Na podporu výučby jazykov sa budú používať multimediálne výučbové programy a internet.

           

          Základným princípom jazykového vzdelávania je zabezpečiť, aby žiak

          • dokázal riešiť každodenné životné situácie v cudzej krajine a v ich riešení pomáhal cudzincom, ktorí sú v jeho vlastnej krajine,
          • dokázal vymieňať si informácie a nápady s mladými ľuďmi a dospelými, ktorí hovoria iným jazykom a sprostredkúvajú mu svoje myšlienky a pocity v jazyku, ktorý si učiaci sa osvojuje,
          • viac a lepšie chápal spôsob života a myslenia iných národov a ich kultúrne dedičstvo.