• Charakteristika predmetu

        • Obsah výučby vychádza zo vzdelávacej oblasti „Človek a spoločnosť“. Na túto vzdelávaciu oblasť ŠVP vyčlenil 2 hodiny týždenne.

           

          Predmet občianska náuka je koncipovaný tak, aby svojim obsahom pomáhal žiakom orientovať sa v sociálnej realite a ich začleňovaniu do rôznych spoločenských vzťahov a väzieb. Otvára cestu k realistickému sebapoznávaniu a poznávaniu osobnosti druhých ľudí a k pochopeniu vlastného konania i konania druhých ľudí v kontexte rôznych životných situácií. Oboznamuje žiakov so vzťahmi v rodine a v škole, činnosťou dôležitých politických inštitúcií a orgánov a s možnými spôsobmi zapojenia sa jednotlivcov do občianskeho života. Rozvíja občianske a právne vedomie žiakov, posilňuje zmysel jednotlivcov pre osobnú i občiansku zodpovednosť a motivuje žiakov k aktívnej účasti na živote demokratickej spoločnosti. Oboznamuje so základným kategoriálno-pojmovým aparátom filozofie, prezentuje filozofiu a jej dejiny ako určité laboratórium ľudského myslenia. Štátny vzdelávací program pre tento predmet je určený štvorročným a päťročným študijným odborom stredných odborných škôl.  

           

          Ciele predmetu

           

           Žiaci

           pochopia jedinečnosť a neopakovateľnosť každého človeka v spoločnosti,

           utvoria si vedomie vlastnej identity a identity druhých ľudí,

           akceptujú vlastnú osobnosť a osobnosť druhých ľudí,

           zorientujú sa v spoločenských, politických a právnych faktoch, tvoriacich rámec každodenného života,

           uvedomia si práva a povinnosti občana Slovenskej republiky,

           rešpektujú základné princípy demokracie a tolerancie,

           uplatnia vhodné komunikačné prostriedky k vyjadrovaniu vlastných myšlienok, citov, názorov a postojov, k obhajovaniu vlastných postojov a k primeranému obhajovaniu svojich práv,

           nadobudnú rešpekt ku kultúrnym, náboženským a iným odlišnostiam ľudí a spoločenstiev,

           zvládnu základný kategoriálno-pojmový aparát filozofie,

           prezentujú filozofiu a jej dejiny ako určité laboratórium ľudského myslenia a výkony jednotlivých filozofov ako inšpirujúcu ukážku toho, ako sa ľudské myslenie rodilo, v čase menilo a precizovalo v strete s inými myšlienkovými platformami,

           rešpektujú a uplatňujú mravné princípy a pravidlá spoločenského spolunažívania a prebratiu zodpovednosti za vlastné názory, správanie sa a dôsledky konania.