• Základná charakteristika predmetu

        •                                                             

          Názov predmetu

          matematika

          Časový rozsah výučby

          1. roč. 2 hodiny týždenne, spolu 66 vyučovacích hodín

          2. roč. 2 hodiny týždenne, spolu 66 vyučovacích hodín

          3. roč. 1 hodina týždenne, spolu 33 hodín

          4. roč. 1 hodina týždenne, spolu 30 hodín

          Ročník

          prvý, druhý, tretí, štvrtý

          Kód a názov študijného odboru

          5356 M zdravotnícky asistent  

          Vyučovací jazyk

          slovenský jazyk

           

          Charakteristika predmetu

          Všeobecným cieľom matematického vzdelávania je výchova premýšľavého človeka, ktorý bude vedieť používať matematiku v rôznych životných situáciách (v odbornej zložke vzdelávania, v ďalšom štúdiu, v osobnom živote, budúcom zamestnaní, voľnom čase, a pod.). Matematické vzdelávanie je významnou súčasťou všeobecnej vzdelanosti. Vedie žiakov k pochopeniu kvantitatívnych vzťahov v prírode i spoločnosti, vybavuje poznatkami užitočnými v každodennom živote aj  pre chápanie technických alebo ekonomických súvislostí a pre odborné vzdelávanie. Matematické vzdelávanie sa výdatne podieľa na rozvoji samostatného a logického myslenia. Matematické vzdelávanie poskytuje žiakom ucelený systém poznatkov, ktoré im umožňujú štúdium daného odboru i uplatnenie v praxi a slúži ako základ pre ich ďalšie vzdelávanie. Matematika učí žiakov schopnosti aplikovať získané vedomosti a zručnosti pri riešení úloh z praxe, potrebe overovať správnosť získaného výsledku, používať pri spracovaní úloh  dostupné  komunikačné technológie. Okrem všeobecného základu cieľom vyučovania matematiky v stredných odborných školách je poskytnúť žiakom vedomosti a zručnosti potrebné na úspešné zvládnutie odborných predmetov príslušného študijného odboru a pre výkon ich budúceho povolania. Na to je potrebné, aby žiaci získali pozitívny vzťah k matematike a primerané vedomosti z oblasti algebry,  planimetrie,  stereometrie, z kombinatoriky a zo základov teórie pravdepodobnosti a štatistiky. 

          Predmet je doplnený o Národný štandard finančnej gramotnosti, 1. septembra 2014

           

          Ciele predmetu

          Cieľom matematiky na stredných školách je komplexne rozvíjať žiakovu osobnosť. Proces vzdelania smeruje k tomu, aby žiaci vedeli:

          • efektívne numericky počítať, používať a premieňať jednotky (dĺžky, hmotnosti, času, objemu, povrchu, rýchlosti, meny a podobne),
          • vyhodnotiť informácie kvantitatívneho charakteru získané z rôznych zdrojov – grafov, diagramov a tabuliek,
          • používať matematiku vo svojom budúcom živote,
          • správne používať matematickú symboliku, znázorňovať vzťahy,
          • čítať s porozumením súvislé texty obsahujúce čísla, závislosti a vzťahy a nesúvislé texty obsahujúce tabuľky, grafy a diagramy,
          • používať rôzne spôsoby reprezentácie matematického obsahu (text, tabuľky, grafy, diagramy),
          • rozvíjať svoju schopnosť orientácie v rovine a priestore, priestorovú predstavivosť,
          • pracovať s návodmi a tvoriť ich,
          • samostatne analyzovať texty úloh, a riešiť ich, odhadovať, hodnotiť a zdôvodňovať výsledky, vyhodnocovať rôzne spôsoby riešenia.

           

          Prehľad obsahových štandardov

          1. Čísla, premenné, výrazy
          2. Rovnice, nerovnice a ich sústavy
          3. Funkcie a ich priebeh
          4. Geometria
          5. Kombinatorika a teória pravdepodobnosti
          6. Základy štatistiky
          7. Elementárna finančná matematika

           

          Opis obsahových štandardov

          Čísla, premenné, výrazy

          V priebehu štúdia sa rozvíja a upevňuje pojem reálneho čísla, najmä v súvislosti s rozšírením pojmu mocniny a o mocniny s racionálnym exponentom. Poznatky zo základnej školy o výrazoch sa doplnia o rôzne druhy úprav kvadratického trojčlena a o rozvíjanie schopnosti vhodnej voľby premennej pri matematizácii reálnej situácie, pri úprave výrazov na tvar vhodný na výpočet hodnôt výrazu prostriedkami výpočtovej techniky a na vyjadrenie vybranej premennej z daného vzťahu (vzorca).

          Rovnice, nerovnice a ich sústavy

          V tomto obsahovom okruhu sa riešia rôzne typy rovníc a nerovníc s dôrazom na pochopenie logickej podstaty riešenia. Je potrebné získať kvalitné schopnosti pri riešení jednoduchých rovníc a nerovníc a pri riešení zložitých rovníc a nerovníc vedieť používať prístupné informačné technológie (existujúci didaktický voľný software)

          Funkcie a ich priebeh

          Žiaci sa učia rozlišovať základné okruhy funkcií a funkčných závislostí a riešiť príslušné typy rovníc (výpočtom i graficky). Žiaci rozumejú obsahu pojmu funkcia, vedia určiť jej definičný obor i obor hodnôt, zostrojiť graf a uviesť niektoré jej vlastnosti.

          Geometria

          V základnom učive je zastúpená rovinná aj priestorová geometria. Hlavný dôraz sa kladie na budovanie predstavivosti s využitím riešenia problémových úloh z praxe. Pozornosť sa venuje rozvoju schopnosti používať pri riešení geometrických problémov algebraické metódy. Okruh učí žiakov aplikovať na jednoduchých úlohách vlastnosti zhodných a podobných zobrazení a využívať zhodnosť a podobnosť trojuholníkov pri riešení príkladov z odbornej praxe.

          Kombinatorika a teória pravdepodobnosti

          Učivo napomáha rozvoj kombinatorického myslenia a zoznamuje žiakov s pojmami variácie, permutácie, kombinácie a ich aplikáciami na praktických úlohách. V kombinatorike sa má predovšetkým kultivovať schopnosť systémovo spracovávať rozsiahle súbory dát a organizovať svoju činnosť algoritmicky. V tomto okruhu nie je základ v zavádzaní vzorcov a pojmového aparátu, ale v systéme vypisovania možností.

          Základy štatistiky

          Učivo je volené tak, aby žiaci vedeli spracovať bežné štatistické informácie zo života (tlač,... ). V štatistike je potrebné, aby sa žiaci naučili spracovať štatistický súbor pomocou výpočtovej techniky a vedieť výsledky spracovania primerane interpretovať.

          Elementárna finančná matematika

          Učivo je volené tak, aby žiaci vedeli zhodnotiť výhody a nevýhody využívania úveru,  analyzovať možnosti získavania finančných prostriedkov cez bankové a nebankové subjekty, vedieť odhadnúť príjem, spočítať výdavky, porovnávať výdavky na základe výpisu účtu, určiť výhodnejšiu cenu jedného tovaru a celého nákupu, rozumieť princípu splácania pôžičky, na základe výpočtu úrokovej miery,  porovnať výhodnosť dvoch pôžičiek, rozumieť pojmom ako sú sporenie, investovanie a poistenie a vedieť aplikovať tieto poznatky na príkladoch z reálneho života.