Školský podporný tím
Usmernenie o školskom podpornom tíme
Riaditeľ SZŠ v Dolnom Kubíne vydáva usmernenie o vzniku a fungovaní školského podporného tímu.
ÚVOD
Činnosť školského podporného tímu zahŕňa najmä individuálne intervencie so žiakom/žiakmi, mediáciu a podporu spolupráce rodiča a učiteľa, kariérne poradenstvo žiakom, preventívne programy v triedach, besedy, diskusie a vzdelávania. Každý člen tímu pracuje samostatne a realizuje činnosti, ktoré má vo svojej náplni práce. V prípade potreby pracuje tím aj spoločne. Do spolupráce môžu prizvať aj tých zamestnancov, ktorých sa konkrétny problém týka (triedny učiteľ, učiteľ a pod.), ale aj rodičov, žiaka či iného aktéra.
Cieľovou skupinou sú žiaci, rodičia a učitelia.
V našej škole tvorí školský podporný tím: školský psychológ, výchovný (kariérny) poradca a učiteľ odborný predmetov.
ÚLOHY PODPORNÉHO TÍMU
- Vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u žiakov (dotazníky, náhodné sledovania a pozorovania v triedach, rozhovory s učiteľmi).
- Preventívne programy realizované v triedach.
- Individuálna a skupinová intervencia pre žiakov.
- Podpora a poradenstvo učiteľom a rodičom.
- Spolupráca s ďalšími organizáciami (CPP, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kuratela, polícia, lekári, diagnostické centrum, reedukačné centrum a iné).
- Ponuka školení, vzdelávania, kurzov pre žiakov, učiteľov.
ÚROVNE PRÁCE PODPORNÉHO TÍMU
Školský podporný tím pracuje na nasledovných troch úrovniach:
Úroveň 1: Na prvej úrovni sa rieši väčšina problémov v škole, ústrednou osobou je triedny učiteľ, učiteľ. Na danej úrovni môže pôsobiť aj školský psychológ, ktorý spolupracuje s triednymi učiteľmi, členmi podporného tímu v preventívnej práci a pri identifikácii rizík a zdrojov žiakov.
Úroveň 2: Na tejto úrovni sa vyžaduje špecifická intervencia a pomoc žiakom v riziku. Podľa typu problému zasahuje školský psychológ, špeciálny pedagóg, koordinátor prevencie, výchovný poradca a pod. Cieľom jednotlivých odborných zamestnancov je spolupracovať medzi sebou a s učiteľmi a pokúšať sa postupne inkluzívne vrátiť problém späť na úroveň 1.
Úroveň 3: Na tejto úrovni tím spolupracuje s učiteľmi, riaditeľom a inými zložkami pre pomoc žiakom či rodine. Sú to väčšinou prípady spojené s krízovou intervenciou pri smrti blízkej osoby, prípady týrania a vážneho zanedbávania, traumatického rozvodu, ohrozenie žiaka, porúch správania, ťažšieho zdravotného znevýhodnenia a iné.
ČLENOVIA PODPORNÉHO TÍMU
Mgr. Lenka Salajová:
školská psychologička
Školská psychologička sa venuje najmä individuálnemu poradenstvu pre žiakov. Realizuje skupinové aktivity v triedach na rôzne témy (zdravý životný štýl, zvládanie záťaže a stresu, sociálne siete, zvládanie náročných situácií, šikanovanie a pod.). Vykonáva tiež orientačnú diagnostiku s cieľom zachytiť zdroje a riziká u žiakov. V prípade potreby poskytuje poradenstvo aj učiteľom a rodičom žiakov.
Vedie evidenciu práce podporného tímu. Podáva informácie na hodnotiacich poradách.
PhDr. Michaela Vicáňová, PhD.
výchovná (kariérna) poradkyňa
Výchovná poradkyňa sa venuje problematike výchovno-vzdelávacích ťažkostí a poskytuje individuálne konzultácie žiakom a ich rodičom. V prípade potreby spolupracuje s inými zložkami (CPP, Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, polícia, kuratela a i.).
Kariérna poradkyňa realizuje kariérne poradenstvo, s cieľom usmerniť žiakov v ich profesijnej orientácii a sprostredkovať im potrebné informácie.
PhDr. Iveta Košarišťanová
učiteľka odborných predmetov
Na škole sa venuje výučbe odborných predmetov. Dlhé roky viedla žiacku školskú radu.
Žiaci ju vyhľadávajú najmä pre jej ochotu vždy pomôcť a vypočuť si ich.
V Dolnom Kubíne dňa 10. 1. 2024 ........................................................
riaditeľ školy