• Sanitár

• PROFIL ABSOLVENTA

Učebný odbor sanitár pripravuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú spôsobilí samostatne  vykonávať sanitárske činnosti v zdravotníckych zariadeniach, v zariadeniach prírodných liečebných kúpeľov a zariadeniach sociálnych služieb.

Zdravotnícke povolanie sanitára si vyžaduje základné odborné vedomosti a spôsobilosti a kladie nároky na osobnostný rozvoj. Absolvent je schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti v praxi, zorganizovať, zrealizovať aktivity, vyhodnotiť svoju prácu.

Dôležitou súčasťou profilu absolventa sú jeho vedomosti a spôsobilosti z oblasti starostlivosti o pomôcky, zdravotnícky materiál a starostlivosť o prostredie, so zameraním najmä na preddezinfekciu, dezinfekciu a sterilizáciu. Absolventi ovládajú základný hygienický filter u dospelého pacienta, príslušnú techniku, stroje a zariadenia, príslušné pracovné postupy. Absolventi sú pripravení na výkon sanitárskych činností na všetkých lôžkových oddeleniach, operačných traktoch, v laboratóriách, v lekárenskej službe, na transfúznych oddeleniach, patologicko-anatomických oddeleniach, oddeleniach centrálnej sterilizácie, v sádrovni, v zariadeniach prírodných liečebných kúpeľov a zariadeniach sociálnych služieb.

V správaní absolventa dominuje tolerancia, empatia, asertivita a prosociálne správanie. Odborná stredoškolská príprava je orientovaná tak, aby absolvent mohol ďalej pokračovať v stredoškolskom vzdelávaní na strednej zdravotníckej škole, najmä v študijnom odbore zdravotnícky asistent a tak získať úplné stredné odborné vzdelanie ukončené maturitnou skúškou.

Absolvent učebného odboru je pripravený:

•  samostatne vykonávať starostlivosti o pomôcky, zdravotnícky materiál a starostlivosť o prostredie pacienta

• vykonávať základný hygienický filter u dospelého pacienta

• ovládať príslušnú techniku, stroje a zariadenia, príslušné pracovné postupy

• vykonávať sanitárske činnosti na všetkých lôžkových oddeleniach, operačných traktoch, v laboratóriách, v lekárenskej službe, na transfúznych oddeleniach, anatomicko patologických oddeleniach, v centrálnej sterilizácii, sádrovni, v zariadeniach prírodných liečebných kúpeľov a zariadeniach sociálnych služieb.

• poskytovať odbornú prvú pomoc.

Absolvent sa uplatní vo všetkých úsekoch zdravotnej starostlivosti, kde môže pracovať samostatne vo vybraných činnostiach a v tíme.

Základné údaje o štúdiu  53 71 H sanitár

Forma výchovy a vzdelávania:

Externá večerná, pre absolventov minimálne so

stredným odborným vzdelaním (sekundárne)

Dĺžka štúdia:

jeden rok

Vyučovací jazyk:

Slovenský jazyk

Nevyhnutne vstupné

požiadavky na štúdium:

Minimálne stredné odborné vzdelanie (sekundárne) a

splnenie podmienok prijímacieho konania

Podmienky na prijatie

do učebného odboru:

Do učebného odboru sanitár môžu byť prijatí uchádzači,

ktorí spĺňajú zdravotnú spôsobilosť na prácu v odbore.

Vyjadrenie lekára o zdravotnom stave uchádzača musí byť pripojené k prihláške.

Spôsob ukončenia štúdia:

Záverečná skúška

Doklad o získanom stupni

vzdelania a o získanej

kvalifikácii:

Vysvedčenie o záverečnej skúške s doložkou

a dokladom o získanej kvalifikácii je výučný list.

Absolvent v zmysle nariadenia vlády č. 513/2011 Z. z. o

používaní profesijných titulov a ich skratiek viažucich sa

na odbornú spôsobilosť na výkon zdravotníckeho

povolania je oprávnený používať profesijný titul "sanitár", ktorý používa osoba odborne spôsobilá na výkon odborných pracovných činností v zdravotníckom povolaní sanitár

Poskytnutý stupeň vzdelania:

Stredné odborné vzdelanie (sekundárne)

Možnosti pracovného

uplatnenia absolventa

Sanitár je zdravotnícky pracovník, ktorý sa uplatní najmä

v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach prírodných

liečebných kúpeľov a zariadeniach sociálnych služieb.

Možnosti ďalšieho štúdia:

Vzdelávacie programy úplného stredného odborného

štúdia.

Ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov podľa

platnej legislatívy MZ SR

V prípade záujmu o štúdium klik: Prijímacie konanie