Efektívne učenie? Zabudnite na bifľovanie

1. Naplno sa sústreďte na učivo, ktoré máte pred sebou
Pozornosť je dôležitou súčasťou učenia. Na to, aby ste informácie dostali z krátkodobej do dlhodobej pamäte potrebuje svoju pozornosť úplne maximalizovať. Vyhýbajte sa preto pri učení sledovaniu televízie, počúvaniu hudby a najmä počítaču a sociálnym sieťam.
2. Nesnažte sa bifľovať
Postupné učenie má svoje výhody. Podľa odborníkov si žiaci a študenti, ktorí sa učia priebežne, zapamätajú informácie nie len presnejšie a vo väčšom množstve, ale aj na omnoho dlhší čas.
3. Spájajte a trieďte
Naučené informácie spájajte do štruktúr a významových celkov. Výskum v oblasti pamäte preukázal, že ľudia si skôr zapamätajú informácie, ktoré súvisia s ich predchádzajúcimi poznatkami. Dôležité je preto rozčleniť si informácie do skupín tak, aby spolu súviseli.
4. Používajte mnemotechnické pomôcky
Mnemotechnické pomôcky sú stále pomerne obľúbené pri učení. Zapamätať si aj komplikovanú poučku tak môže byť celkom jednoduché. Vyberte si z poučky kľúčové slová, podľa ktorých si zapämáte aj zložitejšie výrazy. Nebráňte sa použiť humor, pozitívne spojenia, rýmy, piesne – fantázii sa medze nekladú.
5. Vypracujte si otázky a opakujte
Aby ste si informácie zapamätali, nezabúdajte na opakovanie a „hĺbkové učenie“. Spočíva v tom, že sa poučku snažíte pochopiť a vysvetliť si ju namiesto toho, aby ste sa ju naučili naspamäť. Ak vám poučka dáva zmysel a dokážete ju povedať viacerými spôsobmi bez toho, že by ste zmenili význam, vtedy sa učíte správne.
6. Prepájajte
Snažte sa nové informácie pripodobniť tým, ktoré už viete, a tak si rozšíriť základné informácie. Tým, že si nové informácie logicky spojíte s predchádzajúcimi, ľahšie si ich zapamätáte.
7. Predstavte si to, čo sa učíte
Fotografická pamäť môže byť pri učení veľkým pomocníkom. Je dokázané, že informácie si zapamätáte ľahšie vtedy, ak si ich spojíte s nejakým obrazovým vnemom. Nepoužívajte už existujúce obrazy a schémy – vytvorte si vlastné, vďaka ktorým sa bude v problematike lepšie orientovať.
8. Naučte to iných
Asi najlepší spôsob ako si nové informácie dlhodobo zapamätať je učiť ich iných. Výskumy ukazujú, že vysvetľovanie problému druhým ľuďom, môže viesť k pochopeniu podstaty problému a k zapamätaniu. Preto sa roly učiteľa rozhodne neobávajte, môže vám pomôcť.
9. Venujte dodatočnú pozornosť náročnejším veciam
Všimli ste si, že si skôr pamätáte veci, ktoré ste sa učili na začiatku a na konci? Nie je to náhoda. Aj vy podliehate dvom efektom učenia: efektu novosti – zapamätanie si nových informácii a efekt prvého dojmu – pamätanie si úplne prvej informácie. Vzhľadom na túto skutočnosť je vhodné, ak sa učivo učíte zakaždým „z inej strany“. Raz si opakujte od začiatku, raz od konca, raz začnite s opakovaním v strede učiva. Ak sa neviete pohnúť „z mŕtveho bodu“, nezúfajte. Náročnú vec preskočte a pri ďalšom opakovaní ňou začnite alebo skončite. Uvidíte, vyplatí sa.
10. Obmieňajte miesto a čas učenia
Ďalšou dobrou radou pri neúspešných pokusoch zapamäť si učivo je zmeniť miesto. Skúste sa presunúť do inej izby. Ak študujete večer, skúste si pre zmenu privstať a zopakovať si informácie, ktoré ste sa večer učili. Efekt na seba určite nenechá dlho čakať.
11. Pospite si
Toto radou určite potešíme tých, ktorí sa nebránia malému zdriemnutiu. Niektoré výskumy dokonca ukazujú, že krátke zdriemnutie po učení môže pomôcť k rýchlejšiemu zapamätaniu. Odborníci rovnako odporúčajú aby ste si po náročnom dni, či hodinách učenia dopriali aj výdatný spánok.
http://www.aktuality.sk/clanok/262408/efektivne-ucenie-zabudnite-na-biflovanie/