• DOFE BRONZOVÉ OCEŇOVANIE

• „Vybudovať loď neznamená tkať plachty, kovať klince,

študovať hviezdy, ale prebudiť lásku k moru...

(Antoine de Saint Exupery)

BRONZOVÁ MEDAILA DofE

Krajské oceňovanie DofE sa konalo 10. 10. 2023 na ŽSK v Žiline. Pod záštitou pani predsedníčky Eriky Jurinovej a programovej riaditeľky Jany Mikulášovej boli našim študentkám Vanese Žuffovej, 2. B, Janke Betíkovej, 2. B a Michaele Chladnej, 2. A odovzdané diplomy za ukončenú bronzovú úroveň DofE.

„Naša cesta DofE? Zo začiatku sme sa toho báli, no po čase sme sa v tom našli. Nestihli sme ani žmurknúť, a po splnení všetkých cieľov sme začali plánovať našu prvú expedíciu. Vybrali sme si miesta, ktorými sme v živote nešli a nepoznali sme ich. Tieto cesty nás v živote posunuli ďalej, pretože sme sa počas ich dosahovania naučili veľa nových vecí: rozvíjať sa, postaviť sa strachu a hlavne prekážkam. Ďakujeme za sprevádzanie.“ Janka Betíková

Srdečne gratulujeme a tešíme sa na aktivity na striebornej úrovni DofE.

PhDr. Silvia Rovná, PhD. a Mgr. Margita Snováková

• EXKURZIA NA CENTRÁLNYCH OPERAČNÝCH SÁLACH

• Zásady chirurgickej asepsy, umývanie rúk pred operáciou, prípravu sterilného stolíka, manipuláciu so sterilnými pomôckami a chirurgickými nástrojmi, sme mali možnosť vidieť na vlastné oči a vyskúšať si na „vlastnej koži“ 29. 9. 2023 na Centrálnych operačných sálach NsP v Dolnom Kubíne. Vysoko špecializovaná ošetrovateľská starostlivosť sestier na centrálnych operačných sálach sa vykonáva pod vedením vedúcej sestry Mgr. Moniky Lesayovej. Za túto praktickú ukážku a osobnú skúsenosť  jej srdečne ďakujeme. Kolektív 4.B triedy ďakuje aj triednej učiteľke Mgr. Janke Povalovej za organizáciu tejto exkurzie, ktorá ich obohatila o praktické skúsenosti, a posunula bližšie k ich budúcemu povolaniu. Kolektív 4. B

• HODINA PRVEJ POMOCI

• Vedeli ste, že rolničky môžu zachrániť ľudský život? Musíš však vedieť, ako na to...Dnes sme si na hodine prvej pomoci pod vedení Mgr. Janky Povalovej otestovali svoje zručnosti v KPR. Išli sme do rytmu hudby. ,,30 kompresií som urobil a život som zachránil, a k tomu dva vdychy nech neostane tichý,“ zarýmovali sme. Majme na pamäti, že včasnou KPR môžeme zachrániť život milovanej osobe alebo niekomu úplne cudziemu dáme druhú šancu... Ďakujeme za túto skúsenosť. Kolektív 2. B

• EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV

• Koniec septembra sa v Európe spája s oslavami Európskeho dňa jazykov, no my sme si tento sviatok pripomenuli 4.10.2023. Úlohou žiakov bolo zaujímavým spôsobom odprezentovať vybrané krajiny Európy. Vďaka skvelým prezentáciám sme sa viac dozvedeli o Srbsku, Malte, Rumunsku, Islande, Fínsku, Albánsku, Cypre a Slovinsku. Žiaci odprezentovali nielen jazyky daných krajín, ale aj ich kultúru, zvyky a pripravili si aj tradičné jedlá z jednotlivých krajín, ktoré sme mohli všetci vyskúšať. Najkrajšie prezentácie si prichystali žiaci z 3.B a 4.A triedy, ktorí nakoniec dostali aj sladkú odmenu. Ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa do prípravy tohto dňa zapojili.

Mgr. Petra Karcolová, Mgr. Eva Hanková, Mgr. Tatiana Olbertová

• EXKURZIA V NÁRODNOM ENDOKRINOLOGICKOM A DIABETOLOGICKOM ÚSTAVE V ĽUBOCHNI

• Na ochorenie diabetes mellitus sa na Slovensku lieči takmer 400 000 ľudí. Nové poznatky o tomto ochorení, liečbe, komplikáciách sme získali 4.10.2023 pri absolvovaní zaujímavej exkurzie v NEDÚ Ľubochňa. Boli nám odprezentované štyri prednášky týkajúce sa ochorenia diabetes mellitus. Na úvod nám vedúca sestra zhrnula základné informácie o cukrovke, jej prejavoch, typoch, spôsoboch liečby a komplikáciách.

Druhá prednáška bola venovaná princípom podávania inzulínu inzulínovou pumpou. Jej veľkou výhodou pre pacientov. Oproti inzulínovému peru je väčšia flexibilita a možnosť prispôsobiť si dávky podľa svojho životného štýlu. Ďalšia prezentácia od sestry podiatričky nás uviedla do problematiky komplikácie diabetu – diabetickej nohy, možnostiach ošetrovania a dôležitosti jej prevencie.

Na záver nás asistentka výživy oboznámila s individuálnym prístupom stravovania v samotnom ústave, o význame edukácie pacientov v oblasti počítania sacharidových jednotiek, ale aj o kvalite, množstve a zložení stravy u diabetikov.

Vďaka tejto exkurzii sme získali komplexný pohľad na problematiku diabetu a tiež na starostlivosť, ktorú pacientom poskytuje tento vysokošpecializovaný odborný ústav s celoslovenskou pôsobnosťou. Za zorganizovanie exkurzie ďakujeme našim pani učiteľkám Mgr. Bedrichovej, Mgr. Turčinovej a Mgr. Janoľovej.

R.Baňasová II.V

• POĎAKOVANIE ZA PEDAGOGICKÚ PRÁCU

• Poďakovanie za dlhoročnú pedagogickú prácu na Strednej zdravotníckej škole v Dolnom Kubíne udelil riaditeľ školy Mgr. Alojz Šutý 4. 10. 2023 Mgr. Alene Majdišovej po 30-tich rokoch, Mgr. Ivete Košarišťanovej a PhDr. Silvii Rovnej, PhD. po 25-tich rokoch pedagogickej, tvorivej a záslužnej práce pri edukácii budúcich zdravotníkov. (rb)